DLACZEGO CZYŚCIĆ I DEZYNFEKOWAĆ PAROWNIK KLIMATYZACJI?

Państwowy Zakład Higieny PZH od wielu lat alarmuje, że nieczyszczone instalacje klimatyzacji mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

LISTA CHORÓB wywoływanych m.in. przez nieczyszczoną klimatyzację:

ALERGIE: Typowe alergeny to roztocza, pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pleśnie, grzyby i łupież. W tłoczonym przez klimatyzację powietrzu najczęściej występują mikroelementy wszystkich tych alergenów.

ZAPALENIA GÓRNYCH I DOLNYCH DRÓG ODDECHOWYCH: Zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych często wynikają z zanieczyszczeń powietrza niedezynfekowanej klimatyzacji i ze zbyt nisko ustawionej temperatury klimatyzatora. Szczególnie niebezpieczne są bardzo duże różnice temperatury pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz pojazdu co ma miejsce w upalne dni. Takie zapalenia mogą doprowadzić do grzybiczego zapalenia płuc.

LEGIONELLOZA: Choroba ta objawia się suchym kaszlem, gorączką dochodzącą do 40 C, problemami z oddychaniem i zaburzeniami świadomości. Oprócz tego, u osób zarażonych występuje także ciężkie zapalenie płuc. Choroba postępuje bardzo szybko i lekarze mają problemy z jej wyleczeniem, ponieważ powodująca ją bakteria Legionella Pneumophila jest odporna na antybiotyki. Rozwija się ona w wilgotnym środowisku, np. w źle oczyszczonej, niedezynfekowanej klimatyzacji.

BAKTERIE: Lekarze informują, że 10 - 50% populacji jest nosicielami bakterii gronkowca. Przez całe lata może ona nie dawać objawów, aż do momentu osłabienia organizmu. Wtedy bakterie powodują zakażenia skóry (czyraki i ropnie), zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, a nawet zapalenie wsierdzia. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a także przez systemy klimatyzacyjne.

TULAREMIA: Ostra i zakaźna choroba bakteryjna, której objawy pojawiają się nagle ok. miesiąca po zakażeniu. Ostra i zakaźna choroba bakteryjna, której objawy pojawiają się nagle ok. miesiąca po zakażeniu.

HERPESWIRUSY: Wirusy te wywołują np. zapalenie spojówek czy ospę wietrzną oraz opryszczkę. Do ludzkiego organizmu dostają przez zanieczyszczone powietrze także wypychane przez klimatyzację. 

ZAKAŻENIA PLEŚNIĄ I GRZYBAMI: Produkty metabolizmu wytwarzane przez grzyby i pleśnie są jednymi z najsilniejszych naturalnych trucizn. Lżej przechodzone grzybice objawiają się swędzącymi podrażnieniami skóry i problemami z oddychaniem. Co ciekawe, grzyby potrafią przeczekać w uśpieniu nawet 12 lat, aż polepszą się ich warunki do rozwoju.

GRYPA: Objawy grypy są podobne do przeziębienia, ale bardziej gwałtowne. Najczęściej są to bóle głowy i mięśni, silny katar, osłabienie i wysoka gorączka. Wirusy grypy także lubią czyhać w uśpieniu w naszej klimatyzacji i czekać na moment osłabienia organizmu.

 

ZALECA SIĘ DEZYNFEKOWAĆ PAROWNIK KLIMATYZACJI: co najmniej 1 raz w roku i co 40.000 km